Właściwości bursztynu bałtyckiego

Gabriela Gierłowska


Bursztyn bałtycki (sukcynit) to kopalna żywica, która powstała w warunkach naturalnych przed 45 milionami lat. Mimo wielu procesów, jakim żywica podlegała zmieniając się w bursztyn, nadal pozostaje w stadium fosylizacji, tzn. procesów utleniania oraz polimeryzacji. Jako że proces ten trwa nadal, bursztyn stale się zmienia, można zatem przyjąć, że jest to "żyjący" kamień, a przy tym przyjazny człowiekowi. Nasi przodkowie interesowali się nim i wykorzystywali do swoich potrzeb już w XIII tysiącleciu p.n.e. Z tego okresu pochodzą, uznawane obecnie za najstarsze, proste rysunki drapieżników i dzikich koni wykonane z bursztynu, a odnalezione w Meindorf na terenie Niemiec oraz w Polsce w Siedlnicy.

Tak więc ten niezwykły kamień już od kilkunastu tysiącleci pozostaje stale w kręgu zainteresowań człowieka, który wykorzystywał go w rzemiośle i sztuce, wierząc także w jego właściwości magiczne i lecznicze. Obecnie bursztyn zdobi większość wytwarzanej w Polsce biżuterii srebrnej, eksportowanej na rynki całego świata.

Osobiście jestem przekonana, że jest to kamień, który przynosi szczęście. Wspomaga i wzmacnia pozytywną energię. Stabilizuje i odbudowuje zakłócone pracą wszechobecnych komputerów i komórek naturalne pole elektrostatyczne.

Bursztyn jest niezwykły i tajemniczy. Ale jest również fascynujący i piękny w tym, że pozwala nam się nim cieszyć i odkrywać swoje tajemnice.

bibliografia:

  1. E.Krzemińska, W. Krzemiński - W bursztynowej pułapce. Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN Kraków 1993.
  2. W. Gierłowski - Konserwacja bursztynu - aktualne problemy. Gdańsk 2000
  3. B.Kosmowska-Ceranowicz - Bursztyn i inne żywice kopalne świata. Bursztyn bałtycki . Polski Jubiler Nr. 3(14) 2001
  4. G. Gierłowska - Uroda bursztynu . Gdańsk 2004
  5. G. Gierłowska - O dawnych kolekcjach bursztynu i gdańskiej jaszczurce . Wydawnictwo Bursztynowa Hossa Zalesie /Gdańsk 2005
  6. B. Kosmowska Ceranowicz - Bursztynowe mikroświaty . ACADEMIA nr 1(5)2006
źródło informacji: Bursztynowy Portal